Erkek ve Futbolcu Değiller Diye Mi?

Filenin Sultanları’nın ekonomi sınıfında yer ayrılmasına tepkiler büyürken, Türk Hava Yolları topu federasyona attı. Federasyon ise Türk Hava Yollarına’na…

THY olaya ilişkin topu TVF’ye atarak “Biletleme süreçlerine dair tüm detayların sorumluluğu ilgili federasyonlara ait” derken, TVF’den “Uçuş listemiz 17.05.2024 tarihinde THY yetkilileri ile paylaşılmıştır. Gerçeğe aykırı yapılan açıklamaları kabul etmek mümkün değildir” yanıtı geldi.

Herkes birbirini sorumlu tutmaya devam ederken Halk TV’den Gözde Şeker, Kırmızı Çizgi programında “Erkek ve futbolcu değiller diye mi?” sorusuyla gündemine aldı.

BAŞARILARI YERE GÖĞE SIĞMIYOR AMA EKONOMİYE SIĞSIN

Şeker, “Her başarılarında Filenin Sultanları diye yere göğe sığdırılamayan kadın voleybolcularımız bir Türk Hava Yolları uçağının ekonomi sınıfındaki koltuklara sığmaya çalışıyorlardı. Yıllarca hiçbir başarı elde edemedikleri halde el üstünde tutulan erkek futbolcular, değillerdi çünkü. Erkek ve futbolcu değillerdi diye mi bu manzarayı gördük” diye sordu.

Şeker’in konuğu olan CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre, sporcuların uçakta paylaştığı fotoğrafların kendisini kötü hissettirdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Sportif amaçla gidiyorlar, gezmeye veya eğlenmeye gitmiyorlar. Bir şampiyonaya, turnuvaya gidiyorlar. Böyle bir seyahat gerçekleştirilirken daha konforlu bir alanda yer almamaları hem THY’nin hem de TVF’nin eksikliği.

Uzun bir seyahatten bahsediyoruz ve fiziki olarak da uzun boylular, sığamıyorlar. Bu yolculuk performanslarını da etkileyecek bir yolculuk! Dediğiniz gibi erkeklere futbolda özel uçakların tahsis edildiğini, son derece konforlu seyahatlerin yaptırıldığını biliyoruz. Neresinden baksanız elinizde kalan bir manzara.”

THY’nin Türkiye’de bir bayrak kuruluş olduğunu ve yıpranmasını istemeyeceklerini vurgulayan Emre, “Kamuoyunda başarılı anılmasını isteriz. Burada ciddi bir ihlal ve halkla ilişkiler problemi olduğu görülüyor. Ben Türkiye’nin bir vatandaşı olarak sporcularımızın böyle bir muameleyle karşılaşmasından utandım açıkçası” diye ekledi.

Öte yandan sosyal medyada sporculara yönelik saldırgan yorumlara dikkat çeken Emre, bu duruma çağdaş Türkiye düşüncesine yönelik bir tepki olduğunu, başarılı kadınların kamuoyunda görülmesine yönelik tepkinin dışavurumu olduğunu aktardı.

Buna yönelik Şeker, “O kişilerin bir kadının başarısını kutlamaları için onların istediği kadın kalıbı sınırları içinde olması gerekiyor. Onun dışındaysa, ona aykırıysa takdir edilmiyor” diye ekledi.

“KADIN VOLEYBOL TAKIMINI SUÇLU GÖRÜYORUM”

Şeker bir diğer konuğu olan halktv.com.tr yazarı Mehmet Tezkan’a da görüşünü sordu. Tezkan, bu konuya farklı bir yerden baktığının altını çizerek şunları konuştu:

“Ben suçlu olarak bizim kadın voleybol takımını görüyorum. Binmeyecek uçağa, ‘gitmiyorum’ diyecek. Binmiyorum dese uçağa dese ne olacaktı? Federasyon başkanı ne yapacaktı? Bu takım milletler kupasını alarak dünya şampiyonu oldu. Saray çağırıp tebrik etti mi? Gazeteler kıyafetlerini buzlayarak verdiler. Bunun karşılığında da ‘gitmeyin, sizi istemiyoruz’ diyorlar. Mesela gittiler, ekonomi mi hiçbiri binmeseydi ne olurdu? Federasyon başkanı gidip oynasaydı orada. Ceza verirlerdi, versinler. Bu muameleyi göreceklerine ceza versinler.”

“GELMİYORUZ MİLLİ TAKIMA’ DESELER KAYBEDEN TÜRKİYE OLACAK”

“Bir futbolcu için en büyük sıkıntı uçaktır. Antrenman yormaz, spor yormaz, Basınç değişimi oluyor o yüzden uçak çok yoruyor. Gittikten sonra iki gün dinlenmesi lazım normalde. Şimdi sen ekonomiyle yolluyorsun. Büyük takımlar özel uçak tutarlar. Tüm futbolcuları üçlü koltukları açarak yatırırlar. Ayaklarında kan aşağıya inmesin diye. Onlar şimdi gidip nasıl oynayacaklar? Bunu düşünemeyen bir federasyon varsa ben onların yerinde olsam uçağa binmem. Şampiyon olduktan sonra eğer Beştepe’ye çağırılmadıysam bir daha turnuvaya gitmem. Gitmesinler olimpiyatlara, zorla mı götürecekler? Artık bu Türkiye’de bir şeylere tepki gösterilmesi lazım. Hepsinin oynadığı takımlar var. Dünyanın en iyi takımlarındalar. ‘Gelmiyoruz milli takıma’ deseler ne kaybedecekler? Kaybeden Türkiye olacak, federasyon olacak. Bakalım Federasyon Başkanı o koltuğunda oturabilecek mi?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir