vivo’dan cep telefonlarıyla profesyonel portre fotoğrafları çekmek için ipuçları!

Portre çekimleri için en iyi akıllı telefonu geliştirmek amacıyla uzun yıllardır çalışmalar yapan vivo, yedi yıl önce ilk kez tanıttığı Star Işığı özelliği ile birlikte portre fotoğrafçılığında uzmanlaşmaya odaklandı. Işığın kontrolünün doğru bir şekilde yapılmasının en önemli noktalardan olduğu portre fotoğrafçılığında vivo, normal bir flaşa göre 19 kat daha geniş alana 50 kat daha yumuşak ışık yayan teknolojisini geliştirdi. Star Işığı, nesne ve ortam arasındaki aydınlatmayı yumuşak ve doğal bir şekilde dengeler. Ortama uygun parlaklık seviyesi için Star Işığını otomatik olarak ayarlar. Fotoğraflarda gerçeğe en yakın renkler sunan geliştirilmiş kamera ile stüdyo kalitesinde portreler çekmenize olanak sağlar.

vivo, portre çekimlerinde ışığın öneminin yanında kullanıcıların dikkat etmeleri gereken püf noktalarını şu şekilde sıralıyor:

Arka planı kullanın: Arka plan, ana konuyu vurgulamak veya dikkati dağıtmak için kullanılabilir. Basit ve düz bir arka plan ile portre fotoğrafın ana karakterini ön plana çıkarabilirsiniz. Karmaşık bir arka planı önlemek için konuyu odaklamak önemlidir.
Farklı açılardan çekimler yapın: Yüksekten veya alçaktan çekimler, sıra dışı ve etkileyici sonuçlar verebilir. Ayrıca, portreyi çekerken poz veren kişinin göz hizasında olmasına dikkat edin. Kadrajı dengeli ve ilgi çekici hale getirmek için üçte bir kuralı gibi kompozisyon tekniklerini uygulayın.

Odak noktasını belirleyin:

Cep telefonunuzun odaklama özelliğini kullanarak yüze netleme yapın ve odak noktasını belirleyin. Gözler genellikle portrelerin en önemli unsurlarıdır, bu nedenle odak noktasını genellikle gözler üzerinde tutmak etkili bir seçenektir. Yeni vivo V30’un 50MP Otomatik Odaklamalı Geniş Açılı Kamerası sayesinde odak konusunda endişelenmenize gerek kalmıyor ve aynı fotoğraf karesinde 30 kişiye kadar yüksek kaliteli grup portreleri de çekmenize olanak tanıyor.

Göz teması kurun: Portre fotoğraflarında gözlerin ana odak noktası olduğunu söylemiştik. Gözlerin net, parlak ve canlı görünmesini sağlamak için odaklama kullanın. Göz teması, fotoğrafı çeken ile pozu veren arasında iletişimi güçlendirir ve daha etkileyici bir çekim imkânı verir.

Doğal ve rahat pozlar tercih edin:

Gerçek bir ifade elde etmek için komik veya yapay pozlardan kaçının. Konforlu ve doğal bir ortam, daha samimi ve etkileyici portrelerin ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Çekim alanının temizliğine özen gösterin:

Portre çekerken çekim alanının temiz ve düzenli olmasına özen gösterin. Anlamsız veya dağınık nesneler, fotoğrafı karmaşık hale getirebilir ve dikkati dağıtabilir.

Dinamik çekimler deneyin:

Kişinin hareket etmesine veya doğal bir aktiviteyle meşgul olmasına izin vererek daha canlı ve ilgi çekici kareler elde edebilirsiniz. Özellikle çocuklar veya evcil hayvanlarla çalışırken bu teknik oldukça etkili olabilir.

Stüdyo fotoğrafçılığı profesyonel fotoğrafçılar tarafından yapılan bir fotoğrafçılık türüdür ve çekimlerinin gerçekleştirilmesinde kullanılan birçok temel stüdyo ekipmanları bulunmaktadır. Stüdyo fotoğrafçılığında en önemli şey ışığın kontrolünü doğru şekilde yapabilmektir, dolayısıyla aydınlatmanın ve ışık kullanımının çok önemli olduğu bir fotoğrafçılık türüdür.

Aydınlatmayı bu kadar önemli yapan şey fotoğrafta elde edilmek istenen etkiyi ortaya çıkarabilmek için ışık kullanımıdır. Kelvinmetre, pozometre, sürekli aydınlatma, flaş aydınlatma gibi birçok ekipmanın kullanılması gerekir. Vivo, yeni V30 5G ile stüdyo düzeyindeki ışık ve gölge efektleri, görüntü netliği ve atmosferik işlemeyi yeniden oluşturmaya çalışarak, portre fotoğraflarını her zaman, her ışık koşulunda stüdyo kalitesinde olmasına olanak sağlıyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir